Akár a 800 millió lejt is elérheti a magánnyugdíjpénztárak vesztesége a 2009–2010-es évre amiatt, hogy a második pillér keretében gyűjtött hozzájárulások mértékét a kormány nem növelte az előzetesen megszabott ütemben – nyilatkozta Emilia Bunea, az ING Románia nyugdíj-biztosítási vezérigazgatója.
Elmondta, a begyűjtött nettó összegnek el kellett volna érnie 2009 végére a 2,7 milliárd lejt, 2010 végére pedig az 5,4 milliárdot.
Mivel azonban a hozzájárulás mértéke a 2008-as 2 százalékon maradt, ahelyett, hogy az eredeti menetrend szerint 2009-től 2,5, 2010-től 3 százalékra bővült volna, legalább 800 milliós veszteséggel számolnak a biztosítótársaságok.
A 4,9 millió hozzájáruló számára nyitott bankszámlákon 2009 végén 1,6 milliárd lejnek kellett volna lennie, ám a hozzájárulás mértékének befagyasztása végett mindössze 1,3 milliárd lej gyűlt össze. Bunea szerint ez majd a nyugdíjakra is kihat, a most hozzájárulók mindenképp az előzetesen számoltnál kisebb összegeket kapnak kézhez öregkorukban.
www.kronika.ro





